wystawy        artyści        kontaktLOKALNE UWAGI DO NERWICY I RÓWNOWAGI
/Grzegorz Bożek/

16.02.2018 - 20.02.2018


Wystawa Lokalne uwagi do nerwicy i równowagi ma nieco przekrojowy charakter. Zobaczymy tutaj prace powstałe na przełomie ostatnich lat, czerpiące z najbliższej rzeczywistości.
Jest to nic innego jak przynoszenie nam w zębach historii, czasem notatek z błahych, codziennych sytuacji, lokalnych spotkań, rozmów, czy prostych rzeczy. Natrętny charakter tych nieco schizofrenicznych zapisków, przypomnień nie ma w sobie jednak nic przypadkowego. Jest raczej wynikiem uważności ucha, oka i języka, które pozostają w gotowości, by subtelnie, ale systematycznie przypominać o tym, co dzieje się niejako na uboczu tak zwanych „ważnych wydarzeń”, które skutecznie potrafią zdominować nasz czas.

Ślad siedzenia na piasku, pozostałość po jednym z mówionych performance’ów, Grzegorz dotyka czubkiem swojego języka. Możemy mówić o hołdzie nie tylko dla opowiadanej historii, ale także dla czasu poświęconego na wysłuchanie. W czasach, gdy ciągle wymaga się od nas zajęcia stanowiska jest w tym siedzeniu coś znamiennego. Może siedzenie na tyłku, wcale nie oznacza bierności? Z drugiej strony piasek w ustach nie należy przecież do najprzyjemniejszych doświadczeń. Ewidentnie coś zgrzyta. A jednak patrzysz, słyszysz, mówisz, czujesz, oddychasz.

kurator: przemek s.